Ohio Society, United States Daughters of 1812
Online Index to Grave Records of Servicemen of the War of 1812, State of Ohio

Summary of data for Geauga county (found 231 veteran names)

Veteran
ADAMS, Samuel
ALLEN, Elijah
ANDREWS, Amos
ARCHER, William Sr.
ARMSTRONG, Darius
ATKIN, John
ATKIN, John
ATKINS, John
BABCOCK, Elias
BAIL, Josiah
BALDWIN, Ammir
BALDWIN, Augustus R.
BARKER, Samuel
BARKER, Samuel
BARNEY, Lemuel
BARRETT, David
BARTHOLOMEW, John
BATES, David
BATTLES, Luther
BEARD, Amariah
BEARD, Jedediah
BENNETT, Hardin
BENTON, Lyman
BISSELL, Warren
BLAKESLEE, Ozi
BOND, Joseph
BOUGHTON, Eliud (Elind)
BRADLEY, Bildad
BRADLEY, Gomer
BRADLEY, Moses
BRADLEY, Selah
BRAINERD, Hezekiah
BROOKS, Jonathan
BROOKS, Joshua
BROWN, Benona
BROWN, John
BROWN, Thomas
BULLOCK, Welcome
BUNDY, Elisha
BURNETT, Sherebiah
BURNETT, Sherybiah
BURROUGHS, Simon
BUSHNELL, Martin
CANFIELD, Norman
CANFIELD, Samuel
CARLTON, Adolphus
CARLTON, Guy
CHAFFEE, Reuben Sr.
CHASE, Abner
CHASE, Calvin
CHILDS, Jonas H.
CLAPP, Paul
COE, Hamlet
COLSON, Nathaniel
CONVERSE, Daniel G.
COOK, John
COOK, Russell
COWLES, Asa
COX, John A.
CURTISS, Gilbert
CUTLER, John
DAVIDSON, Thomas
DAVIS, Henry Baker
DAY, John
DAYTON, Daniel
DAYTON, John
DONALDSON, James
DONALDSON, Samuel
DOUGLAS, Elijah
DUNN, Alexander
DURKEE, Martin
EMMONS, Elihu
ENSIGN, Theodore
FAIRBANKS, James
FERRIS, Gilbert
FINLEY, John
FISHER, John
FISHER, Joseph
FISK, Benjamin
FLEMING, Matthew
FORD, Elijah
FORD, Stephen
FOWLER, Anson
FOWLER, Eli
FOWLER, John
GARDINER, Peter
GILBERT, Truman
GILMORE, Ashbel
GILMORE, James
GOODWIN, Erastus MD
GREEN, Ebenezer
HAMMOND, Nathan
HARDY, Samuel
HATHAWAY, James
HATHAWAY, Lot
HATHAWAY, Redington
HAYES, Eli
HAYES, Joseph
HAYES, Seth
HEATHMAN, Bennet
HEATHMAN, James
HEATHMAN, Thomas
HENRY, William
HERRIMAN, Samuel
HICKOX, Eleazer
HICKOX, Uriah
HILL, David
HITCHCOCK, Peter
HITCHCOCK, Peter
HOPKINS, Bradley
HOPKINS, John
HOPKINS, William A.
HOPSON, Samuel
HOSMER, Benjamin F.
HULBERT, Seth
HUMPHREY, Allyn (Allen)
HUNT, John
HUNTER, Timothy P.
JOHNSON, James
JOHNSON, John
JOHNSON, John
JOHNSON, Joseph
JONES, John W.
JONES, William
KELLOG, Aranda
KENNEDY, William
KENT, Elihu Lyman
KESTER, David
KEYES, Amaziah
KING, Hosea
KING, Nathaniel
LACY, Jasper B.
LAMSON, Ezekiel
LEWIS, John
LOVELAND, Frederick
MANSFIELD, Barnabus
MATTHEWS, Jeremiah
McCALL, Larry
McCLINTOCK, Martin
McNUTT, James
MEAD, Isaac
MILLARD, Lyman
MOORE, Nathaniel
MORSE, Joseph
MORSE, Moses
MORTON, Joseph
MOSS, Simeon
MURPHEY, Thomas
NASH, Joseph
NETTLETON, Josiah
NORTON, Henry
NOYES, Joseph
OBER, David
OLDS, Oliver C.
OSBORN, Alexander Sr.
PAGE, Noah
PARKER, John
PARKS, Solomon
PATCHIN, Eleazer
PATCHIN, Thaddeus
PEASE, James
PEASE, Merrick
PHELPS, Alfred
PHELPS, Calvin
PIERCE, Nathan
PIKE, Elijah
PITKIN, Amos
POMEROY, Ichabod
POMEROY, Stephen
POND, Phineas
POTTER, Samuel Y.
PRATT, Harvey
PUNDERSON, Lemuel
QUIGGLE, John
QUIGGLE, Phillip
RANDOLPH, John
RARICK, Adam
RAY, Abel
REED, Samuel
RIDDLE, Thomas Jr.
RISLEY, Seth
ROBINSON, Daniel
ROBINSON, Joseph B.
ROSE, Simeon
RUSSELL, Eliakim
RUSSELL, Luther
SCOTT, Isaac
SLITOR, Richard V.
SMITH, Daniel
SMITH, James
SMITH, Lewis
SMITH, Ransom
SPENCER, Nathaniel
SPENCER, Ralza
ST. JOHN, Alvin
STEEL, Steger
STEVENS, Roswell
STOCKWELL, Abner
STONE, Vene
STRONG, James
STRONG, Noble
TAYLOR, Horace
THOMPSON, Isaac
THOMPSON, James
THOMPSON, William M.
TOWNSLEY, John
TRASK, Retire Jr.
TYLER, Cutler
UPHAM, Amos
WADSWORTH, Norman
WALKER, David
WALLACE, Robert
WALLER, Robert
WATERMAN, Ira
WAY, Arad
WEBSTER, Ira
WELCH, John
WELLS, Benjamin
WHITE, Holden
WHITNEY, John
WILLIAMS, Calvin
WILLIAMS, John
WILLIAMS, Russell
WILLMOT, Asa Sr.
WOOD, Benjamin
WRIGHT, John M.
WYCKOFF, Jacob
YOUNG, Joseph
YOUNG, Silas
YOUNG, Walter G.
YOUNG, William B.

Back

Back to search screen

Disclaimers and information about the database

©1988, 2012 Ohio Society U.S. Daughters of 1812